• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 24 Haziran 2018
  • 16:36
 
8 MART KUTLAMA DEĞİL ANMA GÜNÜDÜR ABD’de 8.3.1857’de yaşamını yitiren 129 kadın işçinin ve Rusya’da 8.3.1917’de Şubat Devrimi’nin fitilini ateşleyen, dokuma işçisi kadınların anısına 8 Mart, Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak anılmaya başlandı. Bu karar, Alman sosyalist kadın önder Clara Zetkin’in önerisiyle 1921’de Moskova’da yapılan Üçüncü Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda alındı. Çok sonra 1977’de Birleşmiş Milletler Genel Kurul’unda 8 Mart ‘Dünya Kadınlar Günü’ olarak ilan edildi.

 ABD’de 8.3.1857’de yaşamını yitiren 129 kadın işçinin ve Rusya’da 8.3.1917’de Şubat Devrimi’nin fitilini ateşleyen, dokuma işçisi kadınların anısına 8 Mart, Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak anılmaya başlandı. Bu karar, Alman sosyalist kadın önder Clara Zetkin’in önerisiyle 1921’de Moskova’da yapılan Üçüncü Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda alındı. Çok sonra 1977’de Birleşmiş Milletler Genel Kurul’unda 8 Mart ‘Dünya Kadınlar Günü’ olarak ilan edildi.

            Türkiye’de  70’lerden 90’lara kadar fabrikalarda çalışan emekçi kadınlar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü   hak arama mücadelesi olduğu bilinciyle mitingler yaparak  kendi haklarını arama mücadelesi veriyorlardı. 90’lardan sonra fabrikalar bir bir özelleştirilip kapatılarak sendikalı ve örgütlü işçi neredeyse kalmadı.

            8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün içini boşaltarak tamamen eğlence ve tüketim  algısı özelde kadınlar, genelde toplumun üzerinde yayılmaya başladı.

            Bugünün en büyük hak arama mücadelesi vatan savunmasıdır. Cephede Mehmetçiğimiz vatan savaşı verirken başta kadınlarımız olmak üzere tüm toplum Mehmetçiğimize en büyük desteği vermektedir.

            Ordu Millet El Ele, Tam Bağımsız Türkiye.


Yorumlar (1)
    sanalbasin.com üyesidir