• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 25 Nisan 2018
  • 12:13
  reklam 2
- DİJİTAL AMBARGO İÇİN YERLİ YAZILIM ÇÖZÜMÜ Yabancı yazılımların şirketlere uygulamaya başladığı ambargo sonrasında durumu değerlendiren CPM Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Recep Palamut, yabancı yazılım kullanan şirketlerin üzerindeki baskılar artarak devam edecek diyor.

Yabancı yazılımların şirketlere uygulamaya başladığı ambargo sonrasında durumu değerlendiren CPM Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Recep Palamut, yabancı yazılım kullanan şirketlerin üzerindeki baskılar artarak devam edecek diyor.

 

Yazılım şirketlerinin İran ambargosu her ne kadar tüm dünya ülkeleri için geçerli olsa da bu durumun en çok Türkiye’yi etkileyeceği gündemde. Yazılımların şirketlerin en önemli bilgilerini içinde barındırdığını belirten CPM Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Recep Palamut, “Bugün yabancı yazılım firmalarının şirketlere uyguladığı dijital ambargo, yerli yazılımın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Yıllardır bıkmadan usanmadan evinizin anahtarı başkasında olmasın siz de olsun diye anlattık. Anahtarın başkasında olmasının hem şirketlere hem de Türkiye’ye nasıl bir zarar verebileceğini bugün yaşanılan ambargoyla görmüş olduk” dedi.

 

“Hangi ülkeye ihracat yapacağınıza yazılım firması karar veremez”

Yurt dışı kaynaklı şirketlerin elinde olmasının ülkemiz açısından yarattığı tehlikenin önemle altını çizen Recep Palamut, “Yerli olmayan yazılım şirketlerine uygulanmayan vergiler yüzünden ülkemiz her yıl 1,2 milyar TL vergi kaybı yaşıyor. Bugün rakamlara baktığımızda Türkiye’nin 30 milyar TL’lik ihracat hedefi var. Yazılım firması, bir firmanın nereye ihracat yapacağı konusunda karar mercii değildir” dedi.

 

 

Yazılım ve ekonomi olarak dışa bağımlılığımızı olabildiğince azaltmamız gereken bir dönemdeyiz diyen Palamut sözlerine şu şekilde devam etti; “Ülke olarak artık yazılım sektörümüz ve özellikle Türk yazılımcıları dünya sıralamasına girebilecek durumdayken, yerli olmayan yazılım firmalarından hizmet almak ülkemiz ekonomisi açısından, özellikle bu dönemlerde sorgulamamız gereken bir durumdur. Türk sanayisi başta olmak üzere tüm kamu kuruluşları bu konuda daha hassas olmalılar.“


reklam 1
Yorumlar (1)
    sanalbasin.com üyesidir