• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 24 Haziran 2018
  • 16:38
 
Kadınlarımız ülkemizin geleceğini belirliyor’ Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Büyükşehir Belediye Başkan A.Adayı Av.Aziz Erbek 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeni ile yaptığı açıklamada kadının mutlu olduğu bir ülkede herkesin mutlu olabileceğini belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Büyükşehir Belediye Başkan A.Adayı Av.Aziz Erbek 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeni ile yaptığı açıklamada kadının mutlu olduğu bir ülkede herkesin mutlu olabileceğini belirtti.

RAKAMLAR AKIL ALMAZ HALDE

Av. Erbek her yıl Adana’da onlarca kadının öldürüldüğünü, yüzlerce kadının eşi tarafından yaralandığını, binlerce kadının yine eşi tarafından hakaret ve şiddete maruz kaldığını ifade ederek, ‘Çok sayıda kadın ise cinsel saldırıya uğramıştır. Modernleşen bir dünyada bu rakamlar akıl almaz hale gelmiştir. Çocuk gelinler ise ülkemizin kanayan yarasıdır.Kadınlarımız toplumsal ve iş yaşamında daha fazla yer almalı, kadın-erkek eşitliği gözetilmelidir.’dedi.

TEDBİRLER ALINMALI

Cinsiyet ayrımcılığının ise kabul edilemez bir düşünce olduğuna dikkat çeken Av. Erbek, ‘Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Milletvekili sayısı başta olmak üzere, belediye meclis üyeliklerinde, siyasi partilerde de cinsiyet kotası uygulanmalı, kadın ve erkek sayısı eşit olmalıdır.Siyasette kadının olmadığı bir ülkede demokrasiden, laiklikten ve çağdaşlıktan bahsedilemez.Ülkemizdeki ve kentimizdeki sorunların çözümünde kadınlarımız da olmalıdır.Barışçıl bir toplum inşa etmek isteyen yönetimler, etkili eğitim politikaları ile kız çocuklarının eğitiminin yarıda kalmaması için tedbirler almalıdır.’diye konuştu.

KADININ KADIN GİBİ YAŞADIĞI BİR DÜNYA

Kadınların sadece 8 Mart’ta hatırlanmaması gerektiğini vurgulayan Av. Aziz Erbek, ‘Kadına kadın gibi yaklaşılmalı, yaşam kadın-erkek eşitliği üzerine kurulmalıdır. Kadınların problemlerine çözüm bulunmasına yönelik araştırmalar yapılmalıdır. Yerel yönetimler yapacakları hizmetler ve çalışmalarla kadınlarımıza destek vermelidir. Ülkemizin geleceğine yön veren kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyor, kadının kadın gibi yaşadığı bir dünya diliyorum.’dedi.


Yorumlar (1)
    sanalbasin.com üyesidir